Українська
  • Українська
  • Polski
Адрес
м. Львів, вул. Щирецька 36/5
Українська
  • Українська
  • Polski

Здорове харчування, як вагомий чинник управління цукровим діабетом

Травень 4, 2021

Світова спільнота привертає увагу до проблеми цукрового діабету як до хвороби,що відноситься до найбільш розповсюджених неінфекційних захворювань. Цукровий діабет справедливо називають “неінфекційною епідемією ХХІ століття”.

 

А відомий кухар Хосе Андрес вважає: ” Їжа – це національна безпека. Їжа – це економіка. Це робоча зайнятість, енергія, історія. Їжа – для людей є всім . І якщо ми зрозуміємо це, то зможемо уникнути багатьох нинішніх проблем це, то зможемо уникнути багатьох нинішніх проблем людства й ухвалити чимало найкращих рішень. Усі повинні знати не тільки що вони їдять, а й про наслідки свого ставлення до харчування. Дієтичне харчування – це спеціальне харчування хворої людини, що є обов’язковою частиною комплексного харчування.”

 

До продуктів здорового харчування входить:

 

  • Хліб із борошна грубого помелу. 

Джерело харчових волокон, мінералів, зокрема цинку та заліза, вітамінів групи В та E. Щоденне вживання цільнозернового хліба сприяє зменшенню смертності на 15-20%.

  • Жито.

Зерна жита є джерелом потрібних людині поживних речовин (фосфор, калій, натрій, магній, залізо, кальцій) зокрема В і Е, ненасичених жирних кислот, мікроелементів.

  • Вівсяна каша.

Джерело енергії-складні вуглеводи каші вивільняють енергію поступово. Це допомагає “пережити “час від одного прийому їди до іншого без калорійних перекусів, а також сприяє збільшенню м’язової маси, а не жирових відкладень. Каша допомагає виводити з організму токсичні речовини. Вітамін Н,що є в каші допомагає завжди бути у хорошому настрої

  • Пшоно.

Амінокислоти, що знаходяться в пшоні підтримують у робочому стані м`язи та шкіру, жири помагають засвоюватися вітаміном D і каротину. Вуглеводи сприяють очищенню організму від токсинів і шлаків. Пшоно рекомендується включати в раціон людям,які потерпають від розладів травлення.

  • Гарбуз.

Вживання різноманітних страв із гарбузом сприяє позитивний вплив на зір. Гарбуз є коморою провітаміну А, каротину. Додаючи гарбуз до свого харчування ви надовго зберігаєте здоровими свої очі. Поліпшення сну. У насінні гарбуза міститься амінокислота триптофан. Із неї утворюється мелатонін – «гормон сну» та серотонін – «гормон доброго настрою». Якщо ви будете їсти гарбузове насіння, вас не покидатимуть хороший настрій та добрий сон. Зменшення підвищеного артеріального тиску. В олії гарбуза міститься до 90% полі ненасичених жирних кислот та фіто естрогенів. Щоденно вживаючи чайну ложку олії, ви унормовуєте свій артеріальний тиск.

 

Чому корисно додавати до їжі баклажани?

 

Вживання баклажанів зменшує ризик ожиріння,цукрового діабету, серцево-судинних захворювань. Природні харчові волокна баклажанів, вітаміни С та А, біофлавоноїди, антоціани сприяють збереженню нормальної роботи серця. Вживання впродовж тижня не менш трьох порцій продуктів із антоціанами зменшує вірогідність хвороб серця та судин втричі.

 

Вітаміни

 

За нормального раціону і здорового способу життя потреба у вітамінах задовольняється природним шляхом. Однак взимку і навесні відчувається нестача вітамінів, що спричиняє гіповітамінози. Велике значення мають вітаміни групи В. При нестачі В1 виникає хвороба бері-бері(розлади нервової системи, діяльності серця, травного апарату, втрата апетиту). При нестачі вітаміну В12 виникає тяжка форма анемії (недокрів`я). При нестачі вітаміну В2 порушується діяльність нервової системи,уражаються діяльність нервової системи,уражаються рогівка очей, шкіра, слизові оболонки порожнини рота. У людини авітамінози виявляються у вигляді захворювань (цинга, рахіт). При відсутності вітаміну А виникають дегенеративні зміни в нервовій тканині,порушується координація рухів, виникають атаксія, паралічі. При недостатньому вмісті віт. D знижується вміст неорганічного фосфору в крові,порушується всмоктування в кишках та засвоєння кістками кальцію, фосфату. Вітамін стимулює ріст, сприяє затримці фосфору і кальцію в організмі та засвоєнню їх кістками, підвищує опірність організму інфекцій. Віт РР відіграє важливу роль  в окислювально-відновних процесах, входить до складу ферментів, які переносять кисень, регулюють тканинне дихання. Ціанокобаламін, тобто В12.Тканинні продукти є основним джерелом вітаміну. В людському організмі ціанокобаламін нагромаджується в печінці, нирках, стінці кишок.

 

Малокалорійне харчування та рух

 

Вживання низькокалорійних продуктів (нежирна риба, пісне м`ясо та рослинна їжа) впродовж 7 тижнів та фізичні навантаження високої інтенсивності сприяють схудненню та зменшенню глюкози в крові у хворих на діабет або ж нормалізації її при порушеннях толерантності до глюкози.