Українська
 • Українська
 • Polski
Адрес
м. Львів, вул. Щирецька 36/5
Українська
 • Українська
 • Polski

Про компресійний трикотаж

Травень 1, 2021

Для чого потрібні компресійні панчохи?

 

Компресійні панчохи – це медичні вироби зі спеціального трикотажу, що використовуються для лікування і профілактики венозних захворювань за рахунок компресії на ноги. Покращують венозний відтік від ніг, тобто стимулюють кровообіг у венах і покращують відтік від тканин. Виглядають майже як звичайні панчохи.

 

Принцип дії:

 

Панчохи створюють неоднакову компресію в різних областях нижніх кінцівок: максимальну – на щиколотках, мінімальну – на стегнах. Таким чином, створюються умови для проходження крові від низу до верху – до стегна.

Функції компресійних панчіх: запобігання набряків; підтримка стінок вен; профілактика тромбів; стимулювання лімфатичного та венозного відтоку; недопущення зайвого розтягування вен.

Для підбору компресійних панчіх, колготок або гольфів потрібно звернутися до флеболога. Лікар підбере виріб потрібного розміру і класу.

 

Тип визначається в залежності від місця локалізації варикозу:

 

Гольфи – при варикозі в області від щиколотки до коліна;

Панчохи – у випадках, коли варикоз поширюється від щиколотки до стегон і гомілки;

Колготки необхідні в тому випадку, коли варикоз поширюється вище стегнової області.

 

Панчохи використовуються як жінками, так і чоловіками, вони бувають на одну або на дві ноги. Існують панчохи з закритим і відкритим носком, класичні на гумці з силікону, із застібками-липучками.

 

Коли рекомендувати?

 

При вагітності та післяпологовий період. У цей період відбуваються природні зміни гормонального фону, складу крові, органів малого таза. Все це сприяє розширенню вен, набряклості, тромбофлебіту і варикозу, який може бути не тільки на ногах, але і в інтимній зоні. Щоб запобігти або уповільнити розвиток патології, у 2 і 3 триместрах, а також під час пологів необхідно носити компресійний трикотаж I класу (або II, тільки якщо призначить лікар).

При інтенсивних заняттях спортом, в період відновлення після травм. Спортсмени використовують трикотаж, тому що він підвищує витривалість і продуктивність, знижує ступінь м’язової втоми, тобто зводить до мінімуму можливу шкоду від активних спортивних занять і навантажень.

При хірургічних втручаннях, під час і після. Госпітальний трикотаж необхідний для профілактики тромбоутворення, покращення лімфовідтоку і кровообігу.

При роботі переважно на ногах. Трикотаж забезпечить профілактику захворювань, запобіжить набряклість і дискомфорт в ногах.

При варикозному розширенні вен. Компресійні панчохи підтримуючи венозні стінки, підвищують їх тонус, не дозволяючи венозному просвіту збільшуватися. Як результат зменшення площі поперечного розрізу вени, збільшується сила і швидкість руху крові, знижується в’язкість крові. Дія еластичної білизни подібно роботі скелетної мускулатури, яка давить на стінки вен, перешкоджаючи їх розтягування.

 

В залежності від ступеню компресії і призначення компресійний трикотаж ділять на:

 

 1. Профілактичний. Створюється тиск  на рівні кісточок не більше 18 мм.рт.ст;
 2. Лікувальний. Який в свою чергу поділяється на:
 • I-й клас – тиск від 18,4 – 21,2 мм рт.ст;
 • II-й клас – тиск від 25,1-32,1 мм.рт.ст;
 • III-й клас – тиск від 36,4-46,5 мм.рт.ст;
 • IV-й клас – тиск більше 50 мм.рт.ст.

 

Профілактичну компресійну білизну використовують люди, у яких немає проявів венозної недостатності, але робота яких пов’язана із тривалим перебуванням у сидячому чи стоячому положеннях (продавці, перукарі, програмісти, хірурги і т.д.), а також вагітні, у яких немає варикозної хвороби.

 

I-й клас використовується при синдромі “важких ніг”, ретикулярному варикозі і телеангіектазіях ( “сіточки”, “зірочки” і “павучки”), котрі дуже часто локалізуються на гомілках і стегнах.

 

II-й клас використовується при варикозній хворобі в стадії компенсації, варикозній хворобі вагітних, стані після операцій на венах, гострому тромбофлебіті.

 

III-й клас використовується при варикозній хворобі в стадії декомпенсації, посттромбофлебітичній хворобі в стадії декомпенсації (коли вже наявні трофічні порушення, виражені набряки, які не проходять навіть після нічного сну і т.д.). Ступінь компенсації чи декомпенсації повинен визначати лікар.

 

IV-й клас використовується при вроджених аномаліях розвитку венозної і лімфатичної систем.

 

Лікувальний компресійний трикотаж підбирається із врахуванням індивідуальних розмірів. Кількість стандартних точок вимірювання визначається типом виробу (панчоха, гольф, колготи) і формою кінцівки. Щоб підібрати гольф, достатньо виміряти дві окружності гомілки (в нижній і верхній третині) та її довжину. Підбір колгот потребує визначення чотирьох розмірів (до двох мірок на гомілці додаються окружності на рівні верхньої третини стегна та обвід стегон).

 

Важливо робити усі заміри до появи набряків, тобто зранку.

 

Правила використання:

 

Шкіра перед одяганням повинна бути абсолютно сухою. Лосьйон або крем не полегшить ковзання, а тільки ускладнить процес. Компресійні панчохи надягають вранці. Носити трикотаж потрібно цілий день, знімати – тільки перед сном. При пошкодженні волокон панчохи втрачають свої функції. Тому з рук при надяганні трикотажу потрібно зняти прикраси, а при довгих нігтях краще надіти рукавички. Панчохи майже не розтягуються, надягати їх важко. Тому, поки не має належної вправності, робити це потрібно повільно і акуратно.

 

Високоякісний трикотаж прослужить тривалий час, але тільки за умови, що за ним правильно доглядають. Щоб продовжити термін його служби треба дотримуватися таких правил:

 

 1. Треба мати кілька пар компресійного білизни, щоб при регулярному носінні мати пару на зміну;
 2. Одягати панчохи треба обережно. Щоб уникнути утворення зачіпок, на руках не повинно бути кілець, браслетів, годинників та інших виробів, які можуть пошкодити цілісність плетіння;
 3. На упаковці виробника вказано як прати компресійні панчохи. Цих рекомендацій треба дотримуватися, так як агресивні миючі засоби, сильні забруднення, великий вміст лугу можуть пошкодити волокна, порушити порядок переплетення, в результаті чого виріб втратить свою еластичність. Для прання треба використовувати порошки зі зниженою лужністю або дитяче мило. Не рекомендується користуватися пральним милом, засобами для виведення плям і відбілювання, розчинниками, кондиціонерами. Температура розчину повинна бути не більше 40С;
 4. Сушити слід в розправленому стані, не можна розвішувати. Не можна нагрівати або розташовувати виріб під прямими сонячними променями. Гладити не можна;
 5. Якщо панчохи мають силіконові гумки, то їх треба протирати спиртовим розчином, завдяки чому вони повністю зберігають свою здатність приклеюватися.

 

Ми рекомендуємо такі фірми компресійного трикотажу: Sigvaris та Medi, які Ви також можете придбати у нашому медичному центрі.